Quantcast

56th Annual Hudson River Whitewater Derby results

Leif and Susan Ahrens paddle down the Giant Slalom course on the Hudson River Saturday, May 4.

Leif and Susan Ahrens paddle down the Giant Slalom course on the Hudson River Saturday, May 4. Photo by Andy Flynn.

— George Larabee (23:52.7)

Kayak - Women

First: Jennie Sausville (19:36.9)

Second: Celest Benoit (22:02.2)

Third: Eva Rodriguez (23:09.9)

Kayak - Youth

First: Andrea Wilke (23:31.3)

Open Canoe – Youth (tandem)

First: Hannah Lasher, Alaina Thaxter (25:16.1)

Open Canoe – Women (tandem)

First: Barb Noyes, Trisha Wilke (25:27.1)

Open Canoe – Mixed (tandem)

First: Sean Villenueva, Jessica Wilke (23:53.7)

Open Canoe – Family (tandem)

First: Andrew Richard, Andrew Richard Jr. (22:01.2)

Second: Adam Pearsall, McKenna Pearsall (22:21.3)

Downriver Race

Sunday, May 5, North Creek to Riparius

Kayak – Men

First: Chris Burnham (1:03:44.6)

Second: Jim Sausville (1:04:22.0)

Third: Jeff Kelly (1:05:25.2)

Rob Hemsing (1:18:30.5)

Open Canoe – Men (solo - race)

First: Will Seigfreid (1:03:27.7)

Second: Jim Ernst (1:08:56.1)

Open Canoe – Men (tandem – race)

First: Leif Ahrens, Robin Ahrens (1:14:26.5)

Open Canoe – Mixed (tandem – race)

First: Peggy Braman, Bruce Braman (1:05:18.7)

Open Canoe – Men (tandem – rec)

First: Will Whiting, Bryan Whiting (1:07:05.2)

Second: Tim Gutch, Matt Gutch (1:11:40.2)

Third: Bob Nessle, Simon Gardner (1:12:01.5)

Bob Roland, Pete Roland (1:13:08.3)

Bryan Lussier, Chris Morris (1:14.24.2)

Open Canoe – Mixed (tandem – rec)

First: Rich Wilke, Jessie Wilke (1:12:01.9)

Second: Robert Scott, Amanda Raymond (1:13:56.8)

Open Canoe – Master (tandem – rec)

First: Stephen Pittman, Todd Kempainen (1:15:23.2)

Second: Ken Meyers, Cash Jones (1:18:03.1)

Open Canoe – Family (tandem – rec)

First: Stephen Weekes, Sebastian Weekes (1:15:07.8)

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment