Quantcast

56th Annual Hudson River Whitewater Derby results

Leif and Susan Ahrens paddle down the Giant Slalom course on the Hudson River Saturday, May 4.

Leif and Susan Ahrens paddle down the Giant Slalom course on the Hudson River Saturday, May 4. Photo by Andy Flynn.

— Below are the results from the 56th Annual Hudson River Whitewater Derby, held the weekend of May 4-5, submitted by organizer Kate Nightingale.

Giant Slalom

Saturday, May 4, North River

Kayak – Men

First: Marko Schmale (9:59.6)

Second: Jim Sausville (10:26.2)

Third: Chris Burnham (10:42.8)

Greg Lombard (10:48.8)

Polar Humenn (11:38.7)

Peter Lo (11:51.7)

John Gilrein (12:42.7)

Joe Sullivan (13:04.0)

Eric Klumkow (14:04.9)

Kayak – Women

First: Deb Laun (12:41.5)

Second: Carol Hatch (12:43.5)

Third: Angela Baldo (14:12.5)

Julie Lombard (17:11.6)

Pam Sterba (DNF)

Covered Canoe – Men

First: Jim Underwood (10:06.3)

Open Canoe – Men (solo)

First: Adam Pearsall (12:06.8)

Second: Jim Ernst (12:42.4)

Third: Tom Addicks (13:01.6)

Ken Perrault (14:02.5)

Simeon Hughson (14:04.0)

Open Canoe – Men (tandem)

First: Chris Burnham, Jim Sausville (11:20.0)

Second: Matt Perrault, Ken Perrault (12:04.6)

Third: John Rugge, Caleb Munson (12:40.9)

Tim Gutch, Matt Gutch (13:49.6)

Open Canoe – Mixed (tandem)

First: Priscilla Kaufman, Scott Edwards (12:18.0)

Second: Leif Ahrens, Susan Ahrens (13:04.9)

Third: Jenny Crisman, Polar Humenn (14:24.0)

Open Canoe – Family

First: Marko Schmale, Clayton Schmale (13:12.7)

Second: Rich Wilke, Andrea Wilke (14:08.0)

Hannah Kaufman, Brian Kaufman (DNF)

Novice Slalom

Saturday, May 4, North River

Kayak – Men

First: Joe Sullivan (8:23.4)

Second: Tarrance Lasher (8:53.0)

Third: Dan Handerham (11:09.6)

Kayak - Women

First: Angela Baldo (9:18.0)

Second: Pam Sterba (9:35.7)

Open Canoe – Men (tandem)

First: Isaac Blasenstein, Peter Benedict (20:25.4)

Second: Joe Shapiro, Peter Erwin (24:14.7)

Open Canoe – Mixed (tandem)

First: Jeff Raymond, Mary Lea Raymond (12:03.9)

Second: Caleb Munson, Lydia Munson (13:10.0)

Open Canoe – Family (tandem)

First: John Rugge, Myshkim Munson (11:37.3)

Second: Stephen Weekes, Sebastian Weekes (11:39.9)

Not-So-Wild Downriver Race

Saturday, May 4, North River to North Creek

Kayak - Men

First: Eric Husselbeck (21:08.9)

Second: Robert Benoit (21:51.6)

Third: Dan Handerhan (22:07.0)

Joe Callahan (22:42.1)

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment